Cicles i clubs de lectura

CICLO CLUBES DE LECTURA 2023 - 2024

CICLO CLUBES DE LECTURA

AUTOFICCIÓ FEMINISTA per Marta González

Sis autores internacionals traspassen la seva experiència al paper i la pantalla per visibilitzar, conscienciar i reivindicar el paper de la dona a cada racó del món.

DATES: DISSABTES a les 10:30

1ª sessió: 7 d’octubre

2ª sessió: 4 de novembre

3ª sessió: 2 de desembre

4ª sessió: 13 de gener

5ª sessió: 3 de febrer

6ª sessió: 2 de març

Lectures:

  • Marginados, un manifiesto personal de Michaela Coel. Text publicat per l'autora després d'escriure, dirigir i protagonitzar la minisèrie de ficció "I May Destroy You" (Michaela Coel, 2020).
  • Distancia de rescate de Samanta Schweblin. Llibre argentí adaptat per l'autora a llargmetratge de ficció "Distancia de rescate" (Claudia Llosa, 2021).
  • Unorthodox de Deborah Feldman. Llibre estatunidenc adaptat a minisèrie de ficció per la mateixa autora, "Unorthodox" (Alexa Karolinski, Anna Winger, Maria Scharader, 2020).
  • Persepolis de Marjane Satrapi. Novel·la gràfica adaptada i dirigida per l'autora a llargmetratge d'animación, "Persepolis" (Marjane Satrapi, 2007).
  • Tomaquets verds fregits de Fannie Flag. Llibre adaptat posteriorment per l'autora al llargmetratge de ficció "Tomates Verdes Fritos" (Jon Avnet, 1991).
  • Orlando de Virginia Woolf. Llibre adaptat i dirigit per Sally Potter en el llargmetratge de ficció "Orlando" (1992). És l'únic no adaptat per la mateixa autora, però a Virginia Woolf li hauria agradat l'adaptació.

EL SÓTANO per Seegall Hermida

DATES: DIMECRES a les 12:00

1ª sessió: 6 de setembre

2ª sessió: 4 d'octubre

3ª sessió: 8 de novembre

4ª sessió: 10 de gener

5ª sessió: 7 de febrer

6ª sessió: 6 de març

7ª sessió: 8 de maig

8ª sessió: 5 de juny

Lectures:

  • Matar el marit de Li Ang 
  • Els arbres de Percival Everett 
  • Caso clínico de Graeme Macrae  
  • Criatures nocturnes de Leila Mottley
  • Maigret i la joven morta de G. Simenon 
  • Guilleries de Ferran Garcia
  • Ritos funerarios de Hannah Kent 
  • L'estranya desaparició d'Esme Lennox / La extraña desaparición de Esme Lennox de Maggie O’Farrell 

VEUS COMPROMESES per Seegall Hermida

DATES: DIMECRES a les 12:00

1ª sessió: 20 de setembre

sessió: 18 d'octubre

3ª sessió: 22 de novembre

4ª sessió: 24 de gener

5ª sessió: 21 de febrer

6ª sessió: 20 de març

7ª sessió: 17 d'abril

8ª sessió: 22 de maig

Lectures:

  • Neguit permanent de Tsitsi Dangarembga 
  • Marrón de Rocío Quillahuaman
  • Los astronautas de Laura Ferrero 
  • La más recóndita memoria de los hombres de Mbougar 
  • La educación física de Rosario Villajos 
  • Victoriosa de Yishai Sarid 
  • Un lloc per a en Mungo de Douglas Stuart 
  • Tinc un coll que fa pena de Nora Ephron 

YOUNG ADULT per Judit Torrent

DADES: DIVENDRES a les 18:30

1ª sessió: 8 de setembre

2ª sessió: 6 d'octubre

3ª sessió: 10 de novembre

4ª sessió: 12 de gener

5ª sessió: 9 de febrer

6ª sessió: 8 de març

7ª sessió: 5 d'abril

8ª sessió: 3 de maig

Lectures:

  • Els dies que m'habiten de Gemma Humet
  • Un cert somriure de Françoise Sagan
  • Sempre encara de Meritxell Cucurella-Jorba 
  • Pura passió de Annie Ernaux
  • Saurí del nom de Joan Vigó 
  • Et vaig donar els ulls i vas mirar les tenebres de Irene Solà 
  • El sol i les seves flors de Rupi Kaur 
  • Memorias de una Beatnik de Diani di Prima 

CRÓNICAS per José Luis Ramos

DADES: DISSABTES a les 10:30

1ª sessió: 23 de setembre

2ª sessió: 28 d'octubre

3ª sessió: 25 de novembre

4ª sessió: 27 de gener

5ª sessió: 24 de febrer

6ª sessió: 16 de març

7ª sessió: 13 d'abril

8ª sessió: 18 de maig

Lectures:

  • 14 de abril de Paco CERDÀ 
  • Los suicidas del fin del mundo de Leila GUERRIERO 
  • Sexografías de Gabriela WIENER 
  • Tríptic de la terra de Mercé IBARZ
  • Los muertos y el periodista de Óscar MARTÍNEZ
  • Camí de sirga de Jesús MONCADA
  • Voces de Chernóbil de Svetlana ALEKSIÉVICH 
  • Poco hombre de Pedro LEMEBEL 

LITERATURA RUSSA per Anna Kaptelina

DADES: DILLUNS a les 18:30

1ª sessió: 18 de setembre (INTRODUCCIÓ)

2ª sessió: 23 d'octubre

3ª sessió: 20 de novembre

4ª sessió: 22 de gener

5ª sessió: 19 de febrer

6ª sessió: 11 de març

7ª sessió: 15 d'abril

8ª sessió: 13 de maig

Lectures:

  • Zuleijá abre los ojos de Guzel Yájina 
  • La abandonada de Turgueniev
  • Cuentos imprescindibles de Antón Chéjov
  • Mashenka de Nabokov
  • La maleta de Dovlátov 
  • Los alegres funerales de Alik de Ludmila Ulitskaya
  • La particular memoria de Rosa Masur de Vertlib

 

 

TERROR per Albert Kadmon

DADES: DILLUNS a les 18:30

sessió: 25 de setembre

sessió: 30 d'octubre

sessió: 27 de novembre

sessió: 29 de gener

sessió: 26 de febrer

sessió: 18 de març

sessió: 22 d'abril

sessió: 20 de maig

Lectures:

  • 1. La casa en el confín de la tierra de W. H. Hodgson
  • 2. En las montañas de la locura / A les muntanyes de la follia de H. P. Lovecraft
  • 3. Los perros de Tíndalos de Frank Belknap Long
  • 4. Bohemios del Valle de Sesqua de W. H. Pugmire
  • 5. Sesión especial Stephen King 
  • 6. Cromosoma splatter: una antología splatterpunk de Albert Kadmon
  • 7. Joyride de Jack Ketchum
  • 8. El rito de Laird Barron

POESIA ÈPICA

Qui no té pendent algun clàssic per llegir que no gosa fer-ho per por a no poder treure-li tot el suc possible. Doncs aquest cicle ens soluciona aquest problema. Llegirem grans clàssics de la literatura de la mà de l'Amat Baró, que ens donarà, entre d'altres, les claus de lectura i les connexions amb altres obres. Comencem amb l'Odissea d'Homer (dies 4/7 i 19/9), el Canigó de Verdaguer (dies 3/11 i 1/12) i la Divina comèdia de Dante (dies 19/01/24 i 12/04/24). Dues sessions per llibre, una inicial i una altra final.